Aplikacja “Kwarantanna” – znamy szczegóły.

W odpowiedzi na poszerzającą się pandemię koronawirusa, polskie władze zaczęły prowadzić działania mające na celu stworzenie aplikacji, która umożliwiałaby policji kontrolowanie osób przebywających na domowej izolacji. Od 1 kwietnia 2020 roku, każda osoba będąca w trakcie kwarantanny domowej ma obowiązek założenia tej aplikacji.

Są jednak osoby zwolnione z jej posiadania. Takimi wyjątkami są niewidomi lub niedowidzący czy też ludzie, którzy uprzednio zgłosiły na policję, że nie posiadają telekomunikacji lub urządzenia mobilnego pozwalającego na instalację aplikacji.

Osoby posiadające możliwości korzystania z rządowego programu, które nie wykazują chęci do jego założenia czeka kara grzywny.

Jest on dostępny dla posiadaczy AppStore i Sklepu Play. Problem z założeniem aplikacji będą  mieć natomiast użytkownicy urządzeń Huawei, na którym mogą korzystać wyłącznie z  AppGallery oraz posiadacze IPada. Aby zainstalować aplikację trzeba posiadać urządzeniu co najmniej Androida 6.0 bądź  IOS 10.3 lub nowsze. Należy również udzielić dostępu do aparatu, internetu, lokalizacji czy galerii zdjęć. 

Program przetwarza dane osobowe i przesyła je do odpowiednich jednostek. Przez niego wypływają takie informacje jak: imię, nazwisko, deklarowany adres kwarantanny, planowy koniec kwarantanny, aktualna lokalizacja użytkownika oraz zdjęcie. Doszły do nas jednak informacje, że w przypadku Androida może być ich więcej.

Dostęp do naszych danych mają między innymi: Główna Komenda Policji, Ministerstwo Cyfryzacji, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Take Task S.A, Centralny Ośrodek Informatyki oraz wojewodowie i Wojewódzkie Komendy Policji.

Nasze dane, bez zdjęcia, które zostaje usunięte od razu po zakończeniu kwarantanny zostaje usunięte, są przechowywane przez Ministerstwo Zdrowia, które argumentuje swoje działanie możliwością odniesienia się do nich w sprawie sądowej bądź innym celu prawnym.

Jednocześnie nasze dane nie mogą zostać przetwarzane w innych celach ze względu na przepisy ochrony danych osobowych. Jednakże, służby specjalne takie jak ABW czy CBA, które takowymi przepisami nie są objęte, mogą naszymi danymi posługiwać się na wszelakie sposoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *