NAUCZANIE ZDALNE – niezbędne narzędzia i platformy

W 2019 roku jeszcze nikt nie spodziewał się jak będzie wyglądało życie w roku kolejnym. Dzieci, a także rodzice z pewnością nie brali pod uwagę rozwiązania, że chwilę później nauka będzie przebiegała zza ekranów komputerów. Pandemia jednak wykreowała nową rzeczywistość, pokoje dziecięce stały się salami lekcyjnymi, a komputer czy słuchawki stały się urządzeniami niezbędnymi. Do przeprowadzenia e-lekcji konieczne są specjalistyczne platformy, które ułatwią zarówno nauczycielom jak i uczniom nauczanie zdalne.

Z jakich platform warto skorzystać?

  1. GOOGLE CLASSROOM

Jest to aplikacja niezwykle intuicyjna. Poprzez połączenie z kalendarzem możemy z powodzeniem sprawdzać kiedy mamy konkretne lekcje. Oczywiście podstawową funkcją jest prowadzenie telekonferencji, co jest idealne do prowadzenia lekcji. Każdy uczeń w dowolnym momencie może włączyć kamerę czy też mikrofon. Ciekawostką jest to, że można podnieść wirtualną łapkę tak jak podczas zajęć odbywających się stacjonarnie podnosimy rękę chcąc zgłosić się do odpowiedzi. Jest także opcja udostępniania ekranu, czyli nauczyciel może pokazywać, w którym momencie książki aktualnie się znajdujemy. Za pomocą Google Classroom możliwe jest także zadawanie prac domowych, sprawdzanie ich oraz odsyłanie ocen do ucznia. Aplikacja jest bezpłatna.

  • ZOOM

Drugą niezwykle popularną platformą do prowadzenia e-lekcji. Za pomocą Zooma możliwe jest także przeprowadzanie wideokonferencji aż do 100 osób. Zarówno prowadzący jak i uczestnicy w każdej chwili mogą włączyć kamerę, czy też mikrofon. Możliwe jest także  udostępnianie materiałów, takich jak dokumenty tekstowe, prezentacje, grafiki, czy korzystanie z tablicy. Innowacją jest możliwość nanoszenia poprawek na udostępnionych materiałach oraz nagrywanie lekcji. Również istnieje możliwość podnoszenia łapki. Z Zooma możemy korzystać za pomocą komputera, telefony, czy też tabletów. Aplikacja również jest bezpłatna.

Zoom i Google Classroom zdominowały inne platformy, na których można prowadzić e-lekcje. Są one zdecydowanie najłatwiej dostępne i najbardziej intuicyjne. Ogromnie ułatwiają zdalne prowadzenie lekcji. Jeżeli nie miałeś jeszcze do czynienia z tymi platformami koniecznie sprawdź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *