SIEĆ 5G – SZANSA CZY ZAGROŻENIE?

Sieć 5G to zdecydowanie gorący temat. W realizacji są plany dotyczące wdrożenia piątek generacji telefonii komórkowej. Sieć 4G jest już wyjątkowo powszechna, dlatego nie jest żadną innowacją. Standard LTE jest także powszechnie używany. Sieć nie nadąża już za możliwościami urządzeń, a także za oczekiwaniami użytkowników. Piąta generacja technologii mobilnej ma być bardziej wydajna i niezawodna. Badania laboratoryjne wykazały, że może ona uzyskać prędkość 100 razy większą niż 4G.

Ma nam zapewnić następujące korzyści:

  • prędkość transferu – do 20Gb/s pobieranie i do 10Gb/s wysyłanie
  • opóźnienie – maksymalnie 4ms, ale możliwe nawet 1ms
  • obciążenie – nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
  • niezawodność – utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500km/h

Technologia 5G ma prowadzić do stworzenia inteligentnych miast, gdzie nowoczesna technologia ma zapewnić swobodny przepływ informacji między samochodami a systemami zabezpieczającymi. Przedstawione zostały także możliwe operacje zdalne. Pacjent może znajdować się na innym kontynencie, a lekarz za pomocą technologii może go operować tak, jakby znajdował się na stole operacyjnym przed jego oczami. Brzmi abstrakcyjnie.

  1. BEZPIECZEŃSTWO I PRYWATNOŚĆ

Każdy sprzęt na nieskończone sposoby mógłby przetwarzać nasze dane. Istnieje bowiem obawa o cyberataki zarówno na osoby prywatne, firmy, jak i instytucje państwowe. Operatorzy zapewniają, że technologia ta będzie w pełni bezpieczna jeżeli użytkownicy będą pamiętali o ochronie danych. Budzi to jednak szereg wątpliwości.

  • TECHNOLOGIA 5G A ZDROWIE

Na każdym kroku jesteśmy bombardowani ostrzeżeniami, że promieniowanie towarzyszące najnowszej technologii będzie szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Regularnie odbywają się protesty, na których uczestnicy wykrzykują hasła sprzeciwiające wdrożeniu sieci 5G. Internet również pełny jest od sloganów nazywających wdrożenie nowej sieci największym eksperymentem biologicznym w historii ludzkości.

Przeprowadzane były liczne badania na temat szkodliwości sieci. Udowodniono, że nie jest ona w żadnym stopniu niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Oczywiście wykorzystuje się technologie o tych samych częstotliwościach jak chociażby sprzęty kuchenne, ale moc jest milion razy mniejsza. Nie powoduje to podnoszenia temperatury tkanek i nie zostają one uszkodzone.

Sieć 5G z pewnością zostanie jeszcze dokładnie przebadana, aby nie budziła tak wielu wątpliwości. Z pewnością jednak nie należy się jej bać, a hasła o eksperymencie biologicznym to zwyczajna bzdura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *